piątek 22 września 2017

Priorytetowe kierunki badań

Główne kierunki badań naukowych obejmują następujące zagadnienia:

1. Nanomateriały i nanotechnologie

• Wytwarzanie nanomateriałów metodami: dużego odkształcenia plastycznego (SPD), mechanicznej syntezy, nanokrystalizacji z fazy amorficznej, konsolidacji nanoproszków, elektroosadzania)
  • Nanokrystaliczne stopy metali o wysokiej wytrzymałości
  • Polimery modyfikowane nanocząstkami

2. Biomateriały

• Wytwarzanie rusztowań dla inżynierii tkankowej
  • Degradacja bimateriałów
  • Nanokrystaliczny tytan do zastosowań w inżynierii biomedycznej
  • Modyfikacje powierzchnii implantów metalicznych metodami chemicznymi
  • Endoproteza stawu barkowego
  • Kompozyty ceramiczno-polimerowe na stałe wypełnienia stomatologiczne

3. Materiały inteligentne i funkcjonalne

• Kompozyty ceramika-metal (wielowarstwowe i cząstkowe)
  • Materiały inteligentne (elastomery magnetoreologiczne)
  • Materiały do pracy w ekstremalnych warunkach
  • Fazy międzymetaliczne

4. Materiały dla czystej energetyki

• Fotowoltaika – multikrystaliczny krzem jako materiał dla tanich złącz fotowoltaicznych
  • Magazynowanie energii – baterie jonowo-litowe
  • Materiały dla fuzji termojądrowej
  • Materiały dla geotermalnych źródeł energii
  • Ogniwo paliwowe na kwas mrówkowy

5. Inżynieria powierzchni

• Obróbki jarzeniowe (azotowanie, węgloazotowanie stali, tytanu i jego stopów, stopów niklu, spieków metalicznych)
  • Metoda PACVD z zastosowaniem niskotemperaturowej plazmy, wyładowania jarzeniowego, z użyciem związków metaloorganicznych i organicznych w atmosferach reaktywnych
  • Metody hybrydowe łączące procesy obróbek jarzeniowych, metody PVD, chemiczne i elektrochemiczne osadzanie metali
  • Metody chemicznego bezprądowego i elektrochemicznego osadzania metali oraz powłok kompozytowych
  • Metoda impulsowo-plazmowa do wytwarzania powłok

6. Degradacja materiałów

• Zjawiska: zmęczenie, pełzanie, korozja
  • Metody nieniszczące badania procesów degradacji
  • Degradacja w środowisku wodoru
  • Procesy degradacji instalacji przemysłowych

7. Charakteryzowanie materiałów

• Mikroskopia elektronowa: SEM, TEM, STEM
  • Mikroskopia sił atomowych
  • Spektroskopia elektronów Auger i fotoelektronów
  • Dyfrakcja rentgenowska
  • Stereologia i analiza obrazu

8. Modelowanie wieloskalowe

• ab-initio
  • Dynamika molekularna
  • Metody Monte Carlo
  • Metoda elementów skończonych
Badania naukowe prowadzone na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej związane są z głównymi nurtami współczesnej nauki o materiałach i inżynierii materiałowej. Specyfiką badań jest interdyscyplinarny charakter obejmujący zagadnienia fizyki, chemii, biologii i medycyny. Prowadzone prace w szczególności są ukierunkowanie na związki między mikrostrukturą a właściwościami materiałów stosowanych w różnych sektorach przemysłu m.in. w lotnictwie, czystej energetyce i medycynie. Przedmiotem badań są także obiekty dziedzictwa kulturowego.
Czołowy ośrodek naukowo-badawczy

Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej jest jednym z czołowych ośrodków naukowo-badawczych w dziedzinie nauki o materiałach i inżynierii materiałowej w Polsce.

Według oceny parametrycznej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wydział jest jednostką najwyższej I kategorii i zajmuje pierwsze miejsce w rankingu jednostek prowadzących badania w obszarze chemii i mechaniki materiałów.