wtorek 23 stycznia 2018

MATLAS

Nowoczesne metody inżynierii materiałowej w diagnostyce dzieł sztuki po renowacji metodą impulsowego promieniowania laserowego (MATLAS)
image Projekt MATLAS ma na celu opracowanie uniwersalnej technologii renowacji dzieł sztuki wykonywanych z metali, ich stopów lub zawierających metale w warstwach wierzchnich, pozwalającej na precyzyjne czyszczenie laserowe obiektów zabytkowych o skomplikowanych kształtach. Integralną część projektu stanowić będzie interdyscyplinarna weryfikacja wyników czyszczenia laserowego z udziałem doświadczonych specjalistów z dziedziny inżynierii materiałowej oraz konserwatorów dzieł sztuki, specjalizujących się w obiektach metalowych i metalizowanych. Utworzona i na bieżąco uzupełniana baza danych umożliwi konserwatorom zabytków dobór odpowiedniej metody diagnostyki powierzchni oraz warunków renowacji.

Projekt, koordynowany przez Politechnikę Warszawską, Wydział Inżynierii Materiałowej, jest realizowany przy współpracy czterech jednostek naukowo-badawczych:

• Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Materiałowej (PW)
  • Wojskowa Akademia Techniczna, Instytut Optoelektroniki (WAT)
  • Akademia Sztuk Pięknych, Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuk (ASP)
  • Norweski Instytut Badań nad Dziedzictwem Kultury (NIKU)
PWWATASPNIKU

Program i źródła finansowania

Program Operacyjny dla wykorzystania środków finansowych w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
EEA grantsNorway grants

Priorytet: Badania naukowe - ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego, w tym odnowa miast.

Dr Ł.Ciupiński (koordynator projektu)

Mgr Katarzyna Kołys (sekretariat)