środa 21 lutego 2018
Tekst
   

Projekty

Wybrane projekty badawcze

POIR 4.1.2 - "ANIMAG"

Konsorcjum w składzie: Politechnika Warszawska – lider, Evitron Sp. z o.o. – konsorcjant, realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich

"Opracowanie nowych materiałów na bazie stopów NdFeB i procesów umożliwiających wytwarzanie hybrydowych wirników magnetycznych w technologii wtrysku z polem magnetycznym”

Cele projektu:

Projekt obejmuje kompletny łańcuch badań przemysłowych i rozwojowych prowadzący do opracowania technologii wytwarzania anizotropowych magnesów Nd-Fe-B wiązanych tworzywem sztucznym metodą wtrysku (ang. injection moulding) w polu magnetycznym. Obecnie, za pomocą metody wtrysku, produkowane są izotropowe magnesy wiązane wykorzystujące izotropowe proszki MQP. Na rynku światowym dostępny jest anizotropowy proszek Nd-Fe-B, uzyskiwany metodą wodorowania HDDR (z ang. Hydrogenation, Disproportionation, Desorption and Recombination), ale jest on stosowany głównie do wytwarzania magnesów wiązanych żywicą epoksydową metodą prasowania (ang. compression moulding). Opracowanie technologii wtryskiwania skomplikowanych kształtów magnesów anizotropowych o wysokich właściwościach jest nowatorskie i innowacyjne. Bardzo nieliczne firmy oferują takie magnesy wytwarzane metodą wtrysku. W Polsce żadna. Zakres prac B&R obejmuje opracowanie metody wytwarzania kompozytowego granulatu będącego mieszaniną proszku magnetycznego, uzyskanego metodą HDDR, z polimerem termoplastycznym oraz technologii otrzymywania anizotropowych magnesów o skomplikowanych kształtach metodą wtrysku mieszanki w polu magnetycznym. Oprócz korzystania z handlowego proszku wytworzonego metodą HDDR, wykonawcy projektu opracują własny sposób otrzymywania proszku Nd-Fe-B metodami wodorowymi (m.in. HD, HDDR) ze złomowanych magnesów pochodzących ze zużytego sprzętu elektronicznego.

Planowane efekty:

Wyniki badań posłużą do wytwarzania magnesów wiązanych o właściwościach znacznie przewyższających aktualnie oferowane na rynku, a przez to poszerzą obszar ich stosowalności (zapełnienie luki pomiędzy słabymi magnesami wiązanymi, a silnymi magnesami spiekanymi). Docelową grupę odbiorców będą stanowić producenci komponentów magnetycznych, które są wykorzystywane w branżach motoryzacyjnej, AGD oraz elektronarzędzi.

Wartość projektu: 3 014 144,64 PLN

Dofinansowanie projektu z UE: 2 635 966,48 PLN

Okres realizacji projektu: 2018-01-02 - 2020-12-31

 

NCN OPUS 5

"Magnetycznie zlokalizowane" wyładowanie jarzeniowe do fragmentu uziemionej ścianki komory próżniowej i jego wykorzystanie w inżynierii materiałowej do syntezy warstw

Więcej: NCN OPUS 5

 

Nano for Gears

Opracowanie innowacyjnej technologii produkcji elementów uzębionych z hybrydowymi warstwami powierzchniowymi o podłożu nanostrukturalnym do zespołów napędowych przenośników przeznaczonych do pracy w ekstremalnych warunkach eksploatacyjnych.

Więcej: Nano for Gears

   

Projekty badawcze

Projekty krajowe, pobierz plik: Projekty krajowe Projekty międzynarodowe, pobierz plik: Projekty międzynarodowe
 

Cold Pro

image
Zastosowanie proekologicznych, aktywnych związków mineralnych w produkcji rękawic i obuwia do ochrony przed zimnem

Projekt badawczy realizowany na podstawie umowy nr PBS3/A9/33/2015 z dnia 10.04.2015 r. w ramach Programu Badań Stosowanych w ścieżce A dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Więcej: Cold Pro

   

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL