niedziela 19 sierpnia 2018
Tekst
   

Dziennik

12 sierpnia

  • Ważne daty w inżynierii materiałowej
Erwin Schrödinger 12 sierpnia 1887 w Wiedniu rodził się Erwin Rudolf Josef Alexander Schrödinger. Austriacki fizyk teoretyk, jeden z twórców mechaniki kwantowej, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 1933 za prace nad matematycznym sformułowaniem mechaniki falowej.

Źródło: pl.wikipedia.org en.wikipedia.org

 

25 lipca

  • Ważne daty w inżynierii materiałowej
Rosalind Elsie Franklin 25 lipca 1920 r. urodziła się Rosalind Elsie Franklin. Brytyjska biofizyk i specjalistka od krystalografii promieniami X, współodkrywczyni podwójnej helisy DNA.

Źródło: pl.wikipedia.org en.wikipedia.org

 

16 lipca

  • Ważne daty w inżynierii materiałowej
Frits Zernike 16 lipca 1888 r. urodził się Frits Zernike. W 1953 otrzymał Nagrodę Nobla za opracowanie metody kontrastu fazowego, mającej duże znaczenie dla rozwoju techniki mikroskopowej.

Źródło: www.nobelprize.org

   

2 lipca

  • Ważne daty w inżynierii materiałowej
Sir William Henry Bragg 2 lipca 1862 r. urodził się Sir William Henry Bragg. W roku 1915 otrzymał Nagrodę Nobla za zasługi w badaniu struktury krystalicznej za pomocą promieni Roentgena.

Źródło: www.nobelprize.org

 

Inżynieria materiałowa na Noc Muzeów

Przed nami weekend pełen wrażeń, bowiem w sobotę odbędzie się kolejna edycja “Nocy Muzeów”. W Warszawie weźmie w niej udział 210 placówek. Bogata oferta instytucji kulturalno-oświatowych pozwoli każdemu znaleźć coś ciekawego dla siebie. Wielbicieli nauk ścisłych zainteresować mogą m.in.: specjalna ekspozycja dotycząca Jana Czochralskiego w Muzeum im. Marii Curie-Skłodowskiej; prezentacja w Muzeum Techniki, na której dowiemy się, jak żyli ludzie bez nowoczesnej technologii i zaawansowanych materiałów oraz interaktywna wystawa “Mózg” w Pałacu Kultury i Nauki. Najciekawszą propozycję dla inżynierów przygotowało Centrum Nauki Kopernik. Jednym z najważniejszych celów tej placówki jest popularyzacja nauki poprzez zachęcanie do osobistego zaangażowania w poznanie i zrozumienie świata. Obecnie mamy wiele możliwości zdobywania wiedzy poza placówkami edukacyjnym. A jak było kiedyś?

Więcej: Inżynieria materiałowa na Noc Muzeów

   

Inżynieria materiałowa na Dzień Książki

Rok 2013 został ogłoszony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Juliana Tuwima. Jego wiersze m.in.: “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Okulary”, “Kotek” oraz “Abecadło” są powszechnie znane i lubiane przez dzieci, czego dowodem jest ich liczny udział w cyklu wykładów “WIM dla TUWIMA” i aktywny udział młodych naukowców w zajęciach. Motywem przewodnim tej akcji edukacyjnej jest nie tylko poezja Juliana Tuwima, ale również mniej znane fakty z życiorysu poety. Zazwyczaj ludzie kojarzą go wyłącznie z jego twórczością. Zdecydowanie mniej osób słyszało o dziecięcych zainteresowaniach naukami ścisłymi, w tym szczególnie chemią, pierwszych eksperymentach, które o mały włos nie zakończyłyby się tragicznie oraz o zabawach pirotechnicznych, uwielbieniu mechaniki i budowaniu maszynek, zainteresowaniu magią i zielarstwem.

A skąd my o tym wszystkim wiemy? Oczywiście z książek.

Więcej: Inżynieria materiałowa na Dzień Książki

 

23 kwietnia

  • Ważne daty w inżynierii materiałowej
Max Karl Ernst Ludwig Planck 23 kwietnia 1858 r. urodził się Max Planck, który otrzymał Nagrodę Nobla za odkrycie kwantów energii.

Źródło: www.nobelprize.org

   

Inżynieria materiałowa na Dzień Ziemi

Ziemia, nasza niezwykła planeta, obchodzi dziś swoje święto. Niestety, często dopiero 22 kwietnia przypominamy sobie, jak ważne jest dbanie o środowisko na co dzień. Mieszkańcy wszystkich kontynentów popełniają coraz więcej „ekologicznych grzechów”, które starają się naprawiać inżynierowie materiałowi. Dzięki ich badaniom możemy dłużej korzystać z wielu przedmiotów, produkować mniej śmieci i bardziej dbać o nasze otoczenie.

Więcej: Inżynieria materiałowa na Dzień Ziemi

 

21 kwietnia

  • Ważne daty w inżynierii materiałowej
Percy Williams Bridgman 21 kwietnia 1882 r. urodził się Percy Williams Bridgman, który otrzymał Nagrodę Nobla za skonstruowanie aparatury do wytwarzania skrajnie wysokich ciśnień i za odkrycia, które dzięki temu dokonał w dziedzinie fizyki wysokich ciśnień.

Źródło: www.nobelprize.org

   

20 kwietnia

  • Ważne daty w inżynierii materiałowej
Kai M. Siegbahn 20 kwietnia 1918 r. urodził się Kai M. Sigbahn, który razem z Nicolaasem Bloembergenem i Arthurem Leonardem Schawlowem otrzymał Nagrodę Nobla za wkład do rozwoju mikroskopii laserowej i elektronowej wysokiej rozdzielczości.

Źródło: www.nobelprize.org

Więcej: 20 kwietnia

 

Inżynieria materiałowa na Dzień Czekolady

czekolada

Dzięki odkryciom datowanym na okres od IX w p.n.e. do III w n.e. glinianych naczyń codziennego użytku pochodzących z Jukatanu, wiemy, że smak kakao znany był Olmekom. Była to pierwsza i jedna z najbardziej rozwiniętych kultur Ameryki Środkowej, która swoją wiedzę przekazała Majom. Czekolada w postaci cennego napoju pełniła ważne funkcje np. była używana podczas chrztu, gdy nadawano dziecku imię pokrapiając je wodą z rozpuszczonym kakao. Służyła do pożegnania odchodzącego w zaświaty, do leczenia chorób m.in.: anemii, przemęczenia, braku łaknienia, osłabienia układu nerwowego oraz dolegliwości żołądkowych. Kiedy mężczyzna oświadczał się swojej wybrance ofiarował jej ziarna kakao bowiem w starożytnym Meksyku traktowano je jak pieniądz, którego wówczas nie znano.

Więcej: Inżynieria materiałowa na Dzień Czekolady

   

Inżynieria materiałowa na Święta

Na wielkanocnym stole w prawie każdej polskiej rodzinie znajdzie się miejsce na baby, barszcz, kiełbasę. Jednak w każdym domu szczególną rolę, tego wyjątkowego dnia, będą grać jajka. Pięknie ukraszone, pomalowane i pisane. Podczas przygotowywania pisanek, ale też w pozostałe 354 dni roku, często skorupki jajek pękają narażając nas na konieczność sprzątania lub rezygnacji z jajecznicy. Skorupka jajka kojarzy się nam z czymś delikatnym i bardzo kruchym, stąd mówimy, że obchodzimy się z czymś jak z jajkiem. Warto zastanowić się jak na problem pękających skorupek patrzy inżynieria materiałowa, bo jak się okaże natura i tym razem „wymyśliła” o wiele wcześniej to, co niedawno stworzyli naukowcy i inżynierzy.

Więcej: Inżynieria materiałowa na Święta

 

27 marca

  • Ważne daty w inżynierii materiałowej
Wilhelm Conrad Röntgen 27 marca 1845 r urodził się Wilhelm Conrad Röntgen, który otrzymał Nagrodę Nobla za odkrycie promieni X.

Źródło: www.nobelprize.org

   

Inżynieria materiałowa na Dzień Mężczyzn

Robię to, co kocham, co zawsze chciałem robić! Cały czas mam wakacje, nie mogłem sobie wymarzyć lepszej pracy...
Robert Kubica

Gilles Villeneuve powiedział, cyt.: "Gdyby ktoś poprosił mnie o wypowiedzenie trzech życzeń, oto one: po pierwsze-być kierowcą, po drugie- być kierowcą Formuły 1, a po trzecie-jeździć dla Ferrari". Większość mężczyzn marzy, żeby choć raz znaleźć się za kierownicą wspaniałego bolidu. Fascynuje ich bowiem ogromna prędkość, niezwykle kształty bolidów i sława największych gwiazd F1. Konstruktorzy i teamy Formuły 1 stawiają jednak na pierwszym miejscu bezpieczeństwo, które można zapewnić dzięki zastosowaniu włókien węglowych.

Włókno węglowe (włókno karbonizowane) występuje najczęściej w postaci tkanin uplecionych z pojedynczych włókien, które składają się z 3 tysięcy do 12 tysięcy nitek. Pojedyncza nitka włókna węglowego ma grubość 1/10 ludzkiego włosa (0.005-0.010 mm).

Więcej: Inżynieria materiałowa na Dzień Mężczyzn

 

Inżynieria materiałowa na Dzień Kobiet

Dziś Dzień Kobiet

Prawie wszystkie Panie uwielbiają drogocenne kamienie, a najbardziej diamenty. Marylin Monroe śpiewała przecież, że cyt.: "Diamenty są najlepszymi przyjaciółmi dziewczyny". Większość z nas doskonale pamięta, że ciężar kamienia określa się za pomocą karatów, ale czy wiemy skąd pochodzi ta jednostka miary? Otóż karat odnosi się do rosnącej w Indiach rośliny Kuara, której nasionka przypominają fasolki i mają podobną wielkość. To właśnie z tego powodu handlarze kamieni wykorzystywali je jako odważniki. Początkowo jednak karaty w rożnych miastach Europy oznaczały inne wartości. W słynnym mieście jubilerów- włoskiej Florencji było to 197 miligramów, we francuskiej stolicy- 205, a w Wiedniu – 206. Handlarze zbijali majątki na tych różnicach, aż do chwili, kiedy przyjęto wartość 0,2 grama.

Więcej: Inżynieria materiałowa na Dzień Kobiet

   

15 lutego

  • Ważne daty w inżynierii materiałowej
Charles Edouard Guillaume 15 lutego 1861 r. urodził się CHARLES EDOUARD GUILLAUME, który otrzymał Nagrodę Nobla za wkład jaki wniósł w precyzyjne pomiary w fizyce dzięki odkryciu anomalii w stopach niklowo-żelazowych.

Źródło: www.nobelprize.org

 

Inżynieria materiałowa na Walentynki

Dziś Walentynki. Święto zakochanych. Obowiązkowym elementem wykwintnej kolacji powinien być dziś deser ponieważ… Kolacja bez deseru jest jak randka bez pocałunku.

A może warto zaskoczyć dziś naszą drugą połowę naleśnikami Suzette?

Więcej: Inżynieria materiałowa na Walentynki

   

Inżynieria materiałowa na Chiński Nowy Rok

Dziś ostatni Dzień Karnawału

Ludzie na całym świecie bawią się na paradach przebrani w niezwykłe kostiumy i maski. Z kolei w Chinach trwają obchody Chińskiego Nowego Roku.

Huczne obchody nie mogą się obyć bez tradycyjnych czerwonych latarni, Tańca Lwa, petard i fajerwerków. Są to integralne elementy tego święta. Ich ogromne znaczenie dla kultury chińskiej wynika z tego, że nawiązują do bardzo starych legend.

Więcej: Inżynieria materiałowa na Chiński Nowy Rok

 

Inżynieria materiałowa na Karnawał

Buongiorno Signora Maschera (Witaj Pani Masko)

Przed nami ostatni weekend Karnawału 2013 roku

3 lutego br. 20-letnia studentka Marta Finotto dokonała uroczystego otwarcia Karnawału w Wenecji. Piękna Włoszka, ubrana w biało-czerwoną suknię zwaną Moulin Rouge, wykonała słynny Lot Anioła podczas, którego zjechała na stalowych linach z Dzwonnicy. Uczestnicy widowiska zebrani na Placu Świętego Marka przebrani byli w tradycyjne weneckie stroje i maski.

Więcej: Inżynieria materiałowa na Karnawał

   

Inżynieria materiałowa na tłusty czwartek

Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła - głosi porzekadło

Pączek i jego historia

Historia pączków sięga czasów starożytnego Rzymu. Koniec karnawału był czasem zabawy, picia i jedzenia tłustych potraw, przede wszystkim pączków. Przyrządzano je wtedy z ciasta chlebowego, nadziewanego słoniną i smażonego na smalcu. Słodka wersja pączków pojawiła się dopiero w XVI w. W Polsce zwyczaj smażenia tego smakołyku pojawił się w IX wieku.

Więcej: Inżynieria materiałowa na tłusty czwartek