Niezwykłe Materiały podczas Nocy Innowacji 2023

Miejsce: Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, ul. Wołoska 141, Warszawa

Wstęp wolny!

Serdecznie zapraszamy na jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, na którym prezentowane będą niezwykłe osiągnięcia w dziedzinie technologii materiałowych. Wykłady, warsztaty i pokazy prowadzone będą przez specjalistów, którzy z pasją wprowadzą uczestników w świat materiałów oraz z chęcią odpowiedzą na wszelkie pytania.

W programie:

Wykład „Bio-fabryka tkanek i narządów”

• O współczesnych trendach w biomateriałach, które są wykorzystywane do rekonstrukcji, naprawy i zastępowania uszkodzonych tkanek i narządów opowie prof. Wojciech Święszkowski.

• start wykładu o godz. 18:00,
    • odbiorcy: młodzież, dorośli.

Warsztat „Kryminalistyka a inżynieria materiałowa  - rozwiąż sprawę...”

• Na warsztacie dowiesz się dlaczego inżynieria materiałowa jest tak ważna w śledztwie i czym różni się kryminalistyka od kryminologii. Zabezpieczymy miejsce zbrodni, poszukamy dowodów i razem rozwiążemy sprawę.
    Warsztat poprowadzi dr inż. Ewa Ura-Bińczyk i dr inż. Magdalena Jurczyk-Kowalska.

• start wykładu o godz. 17:00,
    • odbiorcy: młodzież 16+.

Pokaz „Mikroskop cyfrowy – świat makro”

• Chcesz zobaczyć, jak niedoskonały jest druk na banknocie, który masz w portfelu? A może masz ochotę popodziwiać perfekcyjną budowę oka ważki? Te fascynujące możliwości daje cyfrowy mikroskop japońskiej firmy Keyence, który oferuje niecodzienne połączenie nowoczesnej optyki, najnowszej elektroniki i innowacyjnego oprogramowania.
    Pokaz poprowadzi dr inż. Maciej Kowalczyk.

• odbiorcy: dzieci, młodzież, dorośli.

Pokaz „Rowerowe dylematy: karbon, stal czy aluminium?”

• Pokaz różnych rozwiązań materiałowych wykorzystywanych współcześnie w produkcji ram rowerowych. Na przykładzie trzech rowerów omówione zostaną mocne i słabe strony każdego ze stosowanych materiałów: karbonu, stali i stopów aluminium.
  • Pokaz przygotowany we współpracy z Bike Atelier Warszawa na przykładzie rowerów Merida .
    Pokaz poprowadzi dr inż. Piotr Błyskun.

• odbiorcy: dzieci, młodzież, dorośli.

Pokaz „Tajemnice druku 3D”

• Podczas pokazu omówimy metody druku 3D (FDM, DLP, LPBF), które pozwolą publiczności na lepsze zrozumienie procesu tworzenia obiektów trójwymiarowych. Opowiemy o materiałach, jakie są obecnie używane w druku 3D. Największą atrakcją tego pokazu będzie jednak prezentacja drukowania na żywo metodami Fused Deposition Modeling i Digital Light Processing.
    Pokaz poprowadzi Dorian Żarna.

Pokaz „'Kosmiczne' możliwości nadprzewodników

• Studenci z KN Wakans wprowadzą nas w kosmiczny nastrój - zaprezentują nadprzewodnikowe ufo, które będzie lewitowało na specjalnej orbicie.

• odbiorcy: dzieci, młodzież, dorośli.

Pokaz „Biomateriały, czyli owoc współpracy inżyniera materiałowego z lekarzem”

• Podczas pokazu studenci Koła Naukowego Biomaterials zaprezentują drukarkę 3D naśladującą proces druku 3D tkanek. Oprócz tego opowiedzą o procesie tworzenia implantów i protez wraz z prezentacją wydrukowanych części ciała.
    • pokaz w godzinach: 17:30-19:00
    • odbiorcy: dzieci, młodzież, dorośli.

Pokaz „Stenty sercowo-naczyniowe - Zróbmy coś dobrego dla Twojego serca”

• Podczas pokazu studentki Koła Naukowego Biomaterials odkryją fascynujący świat stentów sercowo-naczyniowych. Zaprezentują, jak stenty zmieniają kształt pod wpływem temperatury, opowiedzą o kolejnych innowacjach swojego projektu.

• pokaz w godzinach: 16:30-18:00 i 19:00-20:30,
    • odbiorcy: dzieci, młodzież, dorośli.

Pokaz „Szkło metaliczne – zamrożona ciecz”

• Podczas pokazu uczestnicy zobaczą jak wytwarza się metal o strukturze amorficznej, a także dowiedzą się, jakie wybrane właściwości posiada szybkochłodzony stop.
    Pokaz poprowadzi dr inż. Grzegorz Cieślak.

• odbiorcy: dzieci, młodzież, dorośli.

Pokaz „Piana metaliczna – materiał lżejszy od wody?”

• Podczas pokazu uczestnicy zapoznają się z technologią wytwarzania pian metalicznych, czyli materiałów o bardzo dużej porowatości. Dowiedzą się również, jakimi właściwościami cechują się takie materiały oraz "na żywo" zobaczą ich powstawanie.
    Pokaz poprowadzi dr inż. Bartosz Michalski.

Gry w rozpoznawanie materiałów

• Które metale udają złoto? Jak rozróżnić wolfram od stali? Czy szkliwo i tlenek aluminium to to samo?
    Gry poprowadzą osoby z Koła Naukowego Wakans.

• gramy w godzinach: 16:30-20:30,

grafka wydarzenia