Drugi Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej

Miejsce: Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, ul. Wołoska 141, 02-507 Warszawa

Serdecznie zapraszamy na Drugi Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej, który odbędzie się 22 marca 2024 roku.

Dzień ten to inicjatywa 15 uczelni i 6 instytutów badawczych z całej Polski mająca na celu popularyzację inżynierii materiałowej.

W pierwszej części dnia odbędą się zajęcia dla uczniów szkół średnich

(godz. 10:30-15:30, obowiązują zapisy - więcej informacji można uzyskać u Joanny Kwiatkowskiej joanna.kwiatkowska@pw.edu.pl, 22 234 8687)

• 10:30-12:00 - „Broń biała widziana oczami inżyniera materiałowego” (wolne miejsca: brak)
  • 10:30-11:30 - „Nowoczesne materiały zainspirowane Naturą” - (wolne miejsca: 23) - podczas tego wykładu odbędzie się próba pobicia Rekordu Polski na "Największą lekcję Inżynierii Materiałowej"
  • 12:00-13:00 - „Mikrożycie - Makrokoszty”, wykład dla 3 i 4 klas (wolne miejsca: brak)
  • 12:30-13:15 - „Inżynieria powierzchni – cicha bohaterka naszego życia” (wolne miejsca: brak)
  • 13:30-14:10 - „Czego boi się lód, czyli o powłokach lodofobowych słów kilka” (wolne miejsca: 65)
  • 14:15-15:30 - „Bio-fabryka tkanek i narządów człowieka” (wolne miejsca: 43)

W drugiej Minifestiwal Naukowy dla wszystkich zainteresowanych

(godz. 16:00-19:00, wstęp wolny)

Pokaz „Mikroskop cyfrowy – świat makro”

• Chcesz zobaczyć, jak niedoskonały jest druk na banknocie, który masz w portfelu? A może masz ochotę popodziwiać perfekcyjną budowę oka ważki? Te fascynujące możliwości daje cyfrowy mikroskop japońskiej firmy Keyence, który oferuje niecodzienne połączenie nowoczesnej optyki, najnowszej elektroniki i innowacyjnego oprogramowania.
    • pokaz poprowadzi dr inż. Maciej Kowalczyk
    • odbiorcy: dzieci, młodzież, dorośli.

Pokaz „Ogień i woda - żywioły, które zmieniają stal”

Podczas pokazu uczestnicy będą mogli zahartować stal, zmierzyć jej twardość, dowiedzieć się po co stosuje się różne obróbki cieplne zmieniające właściwości stopów.

• pokaz poprowadzi dr hab. inż. Jarosław Ferenc
  • odbiorcy: dzieci, młodzież, dorośli.

Pokaz „Szkło metaliczne – zamrożona ciecz”

• Podczas pokazu uczestnicy zobaczą jak wytwarza się metal o strukturze amorficznej, a także dowiedzą się, jakie wybrane właściwości posiada szybkochłodzony stop.
    • pokaz poprowadzi dr inż. Grzegorz Cieślak
    • odbiorcy: dzieci, młodzież, dorośli.

Pokaz „Piana metaliczna – materiał lżejszy od wody?”

• Podczas pokazu uczestnicy zapoznają się z technologią wytwarzania pian metalicznych, czyli materiałów o bardzo dużej porowatości. Dowiedzą się również, jakimi właściwościami cechują się takie materiały oraz "na żywo" zobaczą ich powstawanie.
    • pokaz poprowadzi dr inż. Bartosz Michalski
    • odbiorcy: dzieci, młodzież, dorośli.

Pokaz "Plaster miodu, czyli jak efektywnie tworzyć (drukowane) konstrukcje"

• Podczas pokazu przedstawiony zostanie druk elementów, które inspirowane zostały charakterystyczną budową tworzoną przez m.in. pszczoły. Struktura zostanie opisana od strony mechanicznej i wskazane zostaną przykładowe zastosowania.
    • pokaz poprowadzi mgr inż. Remigiusz Nowacki
    • odbiorcy: dzieci, młodzież, dorośli.

Pokaz „Kosmiczne możliwości nadprzewodników”

• Studenci z Koła Naukowego Wakans wprowadzą nas w kosmiczny nastrój - zaprezentują nadprzewodnikowe ufo, które będzie lewitowało na specjalnej orbicie.
    • odbiorcy: dzieci, młodzież, dorośli.

Pokaz "Nanoczasteczki w makroświecie  - Ferrofluid"

• Podczas pokazu wizualnego uczestnicy będą mieć możliwość przekonania się o działaniu pola magnetycznego, który będzie zobrazowany za pomocą płynu zawierającego nanocząsteczki magnetytu. Studenci z Koła Naukowego Wakans przedstawią zastosowania ferrofluidu we współczesnym przemyśle i nauce. Uczestnicy będą mieli możliwość własnoręcznego testowania przygotowanych próbek.
    • odbiorcy: dzieci, młodzież, dorośli.

Pokaz „Biomateriały, czyli owoc współpracy inżyniera materiałowego z lekarzem”

• Podczas pokazu studenci Koła Naukowego Biomaterials zaprezentują drukarkę 3D naśladującą proces druku 3D tkanek. Oprócz tego opowiedzą o procesie tworzenia implantów i protez wraz z prezentacją wydrukowanych części ciała.
    • odbiorcy: dzieci, młodzież, dorośli.

Pokaz "Inżynieria Materiałowa w Motorsporcie"

• Studenci z Międzywydziałowego Koła Naukowego WUT Racing na przykładzie bolidu wyścigowego klasy Formuły Student przybliżą wykorzystanie najnowszych osiągnięć technologicznych oraz materiałowych w ekstremalnych konstrukcjach.
    • odbiorcy: dzieci, młodzież, dorośli.

Pokaz „Karbon vs aluminium”

• Pokaz różnych rozwiązań materiałowych wykorzystywanych współcześnie w produkcji ram rowerowych. Omówione zostaną mocne i słabe strony każdego ze stosowanych materiałów - karbonu i stopów aluminium. Pokaz przygotowany we współpracy z Bike Atelier Warszawa.
    •  odbiorcy: dzieci, młodzież, dorośli.

Gry w rozpoznawanie materiałów

• Które metale udają złoto? Jak rozróżnić wolfram od stali? Czy szkliwo i tlenek aluminium to to samo?
    Gry poprowadzą osoby z Koła Naukowego Wakans.

grafika wydarzenia