piątek 22 września 2017

Dla kandydatów

Konnichiwa (Dzień Dobry)

Podczas studiów doktoranckich na Wydziale Inżynierii Materiałowej PW miałem okazję wyjechać do Japonii na okres 9 miesięcy. Było to możliwe dzięki podpisanemu przez Politechnikę Warszawską i National Institute for Materials Science (NIMS) porozumieniu o wymianie studentów oraz wspólnych studiach doktoranckich (pljp.materials.pl). Dzięki temu w ciągu roku do Japonii wyjeżdża 5 doktorantów Politechniki Warszawskiej na okres 6-36 miesięcy, jak również około 10 studentów studiów inżynierskich i magisterskich na 2 miesięczne staże naukowe.

Wspólne zdjęcie z naukowcami  z Centrum Biomateriałowego NIMS

Instytut NIMS położony jest w mieście Tsukuba, które należy do Wielkiej Aglomeracji Tokio i jest połączone z centrum stolicy Japonii szybką kolejką podmiejską (czas przejazdu około 40 minut). W mieście znajdują dwa uniwersytety, centra badawczo-rozwojowe największych japońskich firm oraz kilkadziesiąt rządowych instytutów badawczych min.: NIMS oraz JAXA (Japońska Agencja Eksploracji Kosmosu).

Superekspresy Shinkansen na dworu kolejowym Tokio

W NIMS pracuje około 1500 osób i jest to jeden z najlepszych światowych ośrodków zajmujących się szeroko pojętą inżynierią materiałową i nanotechnologią. Instytut wyposażony jest w najnowocześniejszą aparaturę badawczą, a część znajdujących się w nim urządzeń nie ma sobie równych w świecie. W 2006 roku dołączyłem do jednej z grup badawczych Centrum Biomateriałowego NIMS. Podczas mojej pracy wspólnie z innymi osobami prowadziłem badania z zakresu inżynierii tkankowej i medycyny regeneracyjnej – dziedzin nauk biomedycznych mających na celu regenerację uszkodzonych w wyniku wypadku lub choroby tkanek, a nawet narządów człowieka. Wyniki uzyskane podczas pobytu w NIMS wykorzystałem podczas pisania rozprawy doktorskiej. Po obronie doktoratu ponownie wyjechałem do NIMS na staż podoktorski, na ponad 2 lata. Potem wielokrotnie udawało mi się odwiedzać Japonię podczas udziału w konferencjach naukowych oraz innych kilkumiesięcznych stażów np. w National Institute for Environmental Studies (NIES), innym z rządowych ośrodków badawczych położonych w Tsukubie.

Miasto Osaka w nocy

Pobyt w Japonii to nie tylko praca w międzynarodowym środowisku studentów i wybitnych naukowców, to także czas który można przeznaczyć na zwiedzanie samego Kraju Kwitnącej Wiśni oraz krajów ościennych (min.: Chiny, Hong Kong, Korea, Taiwan, Indie, Singapur, Malezja). Tradycyjna kultura Japonii wzbudziła we mnie podziw dla architektury, sztuki, sportu a nawet kuchni. Japonia, której terytorium w większości pokrywają góry jest rajem dla amatorów wspinaczki oraz trekkingu i sportów zimowych. Dzięki temu, że kraj stanowi archipelag wysp miłośnicy sportów wodnych również znajdą coś dla siebie np.: surfing, czy nurkowanie.

Na szczycie Fuji - najwyższej góry Japonii

Studia na Wydziale Inżynierii Materiałowej PW umożliwiły mi pobyt w jednym z najciekawszych krajów na świecie, co przejawia się pozytywnie w moim życiu zawodowym jak i prywatnym.

Arigatou (Dziękuję)!

Dr Michał Woźniak

Pobierz Informator dla Kandydatów (5MB)